Az amerikai fogyasztók ráléptek a fékre. A sokkal magasabb árak miatt májusban már volumenben kevesebbet költöttek, mint egy éve. Például az üzemanyagok drágulásának üteme 8 százalékos, ami a gazdaságra nézve rossz hír, recesszió van – írta Vakmajom. Az árak stabilitására nézve viszont jó hír, hogy a maginfláció tovább csökkent, 5,4 százalékra. Ez a legalacsonyabb érték 2021 novembere óta.
A fakadó infláció legjobb ellenszere a recesszió. Ez segít kordában tartani az árakat, ami a szigorító Fed célja. A részvénypiacok ezeknek a híreknek nem annyira örültek, a kötvénypiacok igen, ami logikus:
a kevesebb költés egyenlő a kevesebb profittal, viszont a kevesebb költéssel némileg kontroll alá kerülő infláció valamivel alacsonyabb jövőbeli kamatpályát tesz lehetővé.

Kemény gyógyszer az infláció ellen, de nincs más, mint a recesszió. A piac visszaveszi azt a pénzt, amit a járvány alatt kiprinteltek a költségvetésből. A magasabb árakkal lassan elég a fogyasztóknál felhalmozódott rengeteg el nem költött lóvé és csökken az extra kereslet, csökken a reálbér.
(Persze sok a „ha”, ehhez meg kell törni az inflációs pszichózist is, önjáróvá, habituálissá tud lenni, ami nem könnyű, nem is biztos, hogy sikerül.)
És ez a keresletcsökkenés már egy ideje a nyersanyagpiacokon is tetten érhető.
Árak alakulása az elmúlt 3 hónapban (ezek legalább tények):
Rizs: +5 százalék
Kávé: +4 százalék
Olaj: -2 százalék
Cukor: -5 százalék
Szója: -6,7 százalék
Platina: -11,3 százalék
Kakaó: -12 százalék
Búza: -13,5 százalék
Kukorica: -15 százalék
Sertéshús: -18 százalék
Réz: -22,6 százalék
Zab: -30 százalék
Épületfa: -36 százalék (!)
Forrás: Vakmajom Facebook-oldala
Az új “szentháromság”
Hosszú, csak passzív, növekedés – ez volt a tőkepiaci siker képlete 2008-tól mostanáig. A jövő nyerteseinek egészen más lesz a “szentháromsága”.