Vége a gazdasági értelemben paradicsomi korszaknak. Hogyan tovább? – erről kérdezte az InfóRádió Szabó Lászlót, a HOLD Alapkezelő felügyelőbizottságának elnökét és Madár Istvánt, a Portfolio vezető elemzőjét.
Az elmúlt 30-40 évben paradicsomi (gazdasági) állapotban volt Magyarország – hangzott el Szabó Lászlótól. Szerinte a 2010-es időszakban hatalmas támaszt jelentett a kormánynak, hogy évente átlagosan a GDP 4 százalékát elérő mértékű, „nettó” európai uniós támogatást kapott az ország, ami, jegyezte meg, nagyjából megegyezett a gazdasági növekedésünk ekkor jellemző mértékével is.
A közgazdász arról beszélt, hogy a nagyon kedvező globális kamatkörnyezet hazánkban is alacsony kamatokat tett lehetővé, miközben a magyar gazdaságnak bőven volt munkaerőtartaléka és az energiaárak is segítették az energiaimportőr Magyarországot.
Ez egy paradicsomi időszak volt, ami véget ért a koronavírus-járvánnyal és az orosz-ukrán háborúval.
Szabó László úgy érzi, a remélhetőleg minél hamarabb lezáruló konfliktus végeztével az energiaárak ugyan csökkeni fognak, de biztosan nem annyira, mint ahol pár évvel ezelőtt álltak. A “nullás kamatszint” valószínű, hogy megszűnik, a munkaerőpiacunkonál pedig az aggasztó, hogy a telítettsége miatt a gazdasági növekedésünkhöz már külső munkaerőt kell bevonni – például vendégmunkásokat az építkezésekhez.
“A kormányoknak nagyon össze kell szedniük magukat, hogy gazdaságpolitikai eredményeket tudjanak felmutatni” – hangzott el a közgazdásztól.
A rádióinterjúban téma volt:
Van recept az előttünk álló válságra?
Energiaárak: alternatíva a zöld átállás?
Hogyan alakulnak át a fogyasztási szokásaink?
Mi lesz a megtakarításainkkal?
Milyen gazdasági hatásai lesznek az újrafegyverkezésnek?
Élelmiszerválság következik?
Mit hoz a tőzsdén az újabb fideszes kétharmad?
A vasárnapi választás után a Portfolio több profi befektetőt és alapkezelőt megkérdezett erről, köztük Cser Tamást, a HOLD Alapkezlő vezető részvényportfólió-kezelőjét is.