A gazdasági populizmus fellegvárában, Argentínában régi hagyománya van az állami inflációs statisztikák meghamisításának.
Az infláció fő oka ott is, mint mindenhol, az állam fedezet nélküli pénzteremtése a betarthatatlan ígéretek finanszírozására. Ennek logikus következményét a pénz elértéktelenedését az állam különböző trükkökkel próbálta elfedni, hogy így becsapja a lakosságot, például a lakossági kötvényvásárlókat, akiket a hivatalos inflációhoz kötve fizetett ki, azaz jól kifosztott, hiszen a 30 százalékos tényleges infláció mellett rendszeresen 10-12 százalék kamatot kaptak.
Az állami statisztika 10 százalék körüli inflációt mutatott ki a 2000-es évek derekától, miközben a piaci, alternatív statisztikák, amelyek például boltok árainak gyűjtéséből, meg regionális, nem hamisított adatokból származtak, 15-30 százalékos rátát mértek, dupla-tripla (!) volt a valóságos pénzromlás, mint a hazudott.
Melyek voltak ezek a trükközések?
- Statisztikai hivatal embereinek megfélemlítése
- Statisztikai hivatal embereinek kirúgása, lojálisakra cserélése
- Hatósági árak bevezetése, majd a hatósági ár (ami mindig hiányt és további áremelkedéseket okoz) miatt nem kapható termékek árainak figyelembevétele a statisztikában
- Lakossági hisztériakampány szervezése a nagy élelmiszerkereskedők ellen, a lakosságot feljelentésekre buzdítják az “árdrágítók” ellen
- Az inflációs kosár buherálása, a jobban emelkedő termékek alulsúlyozása, a kevésébe emelkedő termékek felülsúlyozása
- A nagyon emelkedő termékek kivétele az inflációs kosárból
- Piaci cégek állandó fenyegetése, hogy ne merjék az áraikban a pénzromlást érvényesíteni
- Hatósági ár bevezetése a dollárra, hogy az importált pénzromlás ne gyűrűzzön be a statisztikákba (átmenetileg működik, aztán piaci ár utat tör magának)
- Szabad tőkeáramlás korlátozása
- Alternatív, valós inflációs statisztikát közlő magáncégek megbírságolása, illetve megfenyegetése vádemelésekkel
- Szegénységi statisztikák manipulálása, majd közzétételük beszüntetése
Van mit tanulni Argentínától.
Forrás: Vakmajom Facebook-oldala
Infláció: a világban már megjelentek, Magyarországon még nem tűntek fel az enyhülés jelei
Egy nappal az Európa-bajnok novemberi magyar inflációs adatok közlése előtt – helyesen – semmi jóra nem számítottak az Indexnek nyilatkozó gazdasági elemzők, köztük Balásy Zsolt, a HOLD Alapkezelő portfóliókezelője sem.
Ez egy véleménycikk, amely nem feltétlenül tükrözi a HOLDBLOG szerkesztőségének álláspontját.