Mozgolódás az európai atomenergia-termelésben 2022. 08. 17. Tuli Péter Az elmúlt időszakban az ukrajnai zaporizzsjai atomerőművel kapcsolatos hírek mellett több érdekes tőkepiaci hír is napvilágot látott, amely így vagy úgy, de szorosan kapcsolódik az…
Olvasóink kérdezték, válaszolunk – Megújulóenergia-szektor 2022. 08. 15. Szőcs Gábor (Socrates) „Milyen lehetőséget láttok a megújulóenergia-szektorban, ahova az Európai Unió most nagyon sok pénzt invesztál?” Az elmúlt évek eseményeinek hatására jelentősen megnőtt a megújulóenergia-szektorba áramló jövőbeni…
Mi is a Goldilocks? 2022. 08. 14. Apponyi Archívumunkból (2020) A tőkepiaci szaksajtó rendszeresen emlegette az elmúlt években, hogy épp „Goldilocks” gazdaság van, illetve azt, hogy ez idén véget ért. A blogunkon is…
Olvasóink kérdezték, válaszolunk – Műtárgy, termőföld és hosszú táv 2022. 08. 12. Zsiday Viktor (Citadella) “Mit gondoltok az olyan alternatív befektetési eszközök áráról, mint a műtárgyak vagy a termőföld?“ A termőföldet én nem tekintem annyira alternatívnak, ez talán a legősibb befektetési…
A kínai fintech cég, ami egy napra a világ legértékesebb bankja lett 2022. 08. 11. Énekes Tamás Az AMTD Digital kínai fintech vállalat július 15-én IPO-zott a New York-i tőzsdén, 7,8 dolláros árfolyamon. Kevesebb mint 3 hét alatt a részvények árfolyama 32…
A pénz valódi értéke 2022. 08. 08. Muhi Gergely (Archívumunkból 2019) Értékalapú befektetőként törekednünk kell arra, hogy olcsó eszközöket tartsunk a portfóliónkban. Ez a kijelentés implicite magában foglalja, hogy valaminek az értéke nem egyezik…
Olvasóink kérdezték, válaszolunk – Orosz-ukrán helyzet 2022. 08. 04. HOLDBLOG „Mennyi időre írta ki magát Oroszország a világgazdaságból, várhatóan mennyi ideig maradhatnak életben a szankciók?” Szőcs Gábor és Maróti Ádám válaszolnak Oroszország hosszú évek szenvedése…
Extrovertált vagy introvertált menedzserekre van szükségünk? 2022. 08. 03. Zentai Péter (Zentuccio) Nem mindegy, hogy befele vagy kifele alkotunk, élünk, játszuk a magunkra osztott szerepünket… Extrovertált vagyok. Erre egyrészt az a bizonyíték, hogy ezt nyíltan felvállalom, másrészt…
A nap chartja, avagy az amerikai tőzsde szezonalitása 2022. 08. 02. Tuli Péter Bár túl messzemenő következtetéseket nem érdemes levonni az alábbi ábrából, mégis tanulságos lehet egy kellően hosszú időszakot megvizsgálni, hiszen a történelem sokszor ismétli önmagát. Az…
Csalásból is megárt a sok… 2022. 07. 31. Szőcs Gábor (Socrates) (Archívumunkból 2015) Egyre nehezebben lehet elmenni szó nélkül mostanság az átlagnál sűrűbben előforduló, a megtakarítók, befektetők számára feltűnően nagy kárt okozó botrányok mellett, melyek a…
Olvasóink kérdezték, válaszolunk – Value részvények 2022. 07. 28. Cser Tamás (Lombard) „Value részvények osztalékara milyen hatással lehet a magasabb infláció? Fognak inflációt elérő, esetleg meghaladó mértékben osztalékot emelni a vállalatok? Változni fog az árazás a múltban…
Az infláció késik, de nem múlik 2022. 07. 27. Solymos Márton (willy fog) 2022 eddig nem a magtakarítók éve. Politikai bizonytalanság, háború, szankciók, elszabaduló nyersanyagárak, forrongó feltörekvő piacok, kínai vesztegzár és még lehetne sorolni… A piaci folyamatok és…
A magas ár legfőbb ellenszere a magas ár 2022. 07. 27. Vakmajom A Walmart, az USA legnagyobb foglalkoztatója, árfolyama 10 százalékot esett (36 milliárd dollárral csökkent a piaci értéke!) arra a hírre, hogy az egész évi profitvárakozását…
Olvasóink kérdezték, válaszolunk – Kína 2022. 07. 26. HOLDBLOG Kína messze van, a világgazdaságban betöltött folyamatosan erősödő szerepe miatt azonban itthon is egyre többen kísérik figyelemmel azt, ami a világ második legnagyobb gazdaságában történik….
Vészjóslóan hajaznak a részvénypiaci trendek a 70-es évekre 2022. 07. 25. HOLDBLOG A 2010-es évek második fele sok tekintetben hasonlított ahhoz, amit az Egyesült Államokban láttunk 1965 után. Az elmúlt egy-két év – még inkább, ami várható…
Amikor a döntéshozók bepánikolnak… 2022. 07. 20. Zsiday Viktor (Citadella) …olyankor a piaci szereplők kezdhetnek megnyugodni. Régi tőkepiaci igazság, hogy amikor a rossz hírek áradása közepette a gazdaságpolitika irányítói megijednek, és mindent megtesznek az éppen aktuális válság elkerüléséért, akkor…
Ne akarjuk megmutatni a világnak, mekkora befektetési magányos farkasok vagyunk! 2022. 07. 20. Zentai Péter (Zentuccio) Boris Johnson saját sorsának alakulását (tudniillik lemondásra kényszerült a brit miniszterelnöki hivatalról) a falkaösztön eluralkodásának tudja be. Szerinte ő egy meg nem értett államférfi. A…
Kanyarban előzni nem dicsőség 2022. 07. 19. HOLDBLOG Főleg akkor nem, amikor szembejön velünk a háborús tank… Milyen folyamatok voltak hatással az utóbbi években a magyar gazdaságra? Tényleg csak a háború és a…
Olvasóink kérdezték, válaszolunk – Robotok, konténerhajók és ár-bér spirál 2022. 07. 14. HOLDBLOG “A mesterséges intelligencia és az automatizálás ugrásszerű fejlődése milyen hatással lehet a munkaerőpiacra és ezáltal az inflációra?“ Muhi Gergely válaszol A technológia vívmányainak várhatóan jelentős…
Elveheti tőlem az állam a bankbetétem kamatát? 2022. 07. 12. Soós Péter (Bankár) Sajnos az a rossz hírem, hogy igen, megteheti. Sőt, valami ehhez hasonló történik mostanában… Nézzük, mire is gondolok pontosan! Az oly sokat emlegetett „extraprofitadó”, amit…
A passzív befektetési alapok veszélyei 2022. 07. 12. Cser Tamás (Lombard) (Archívunkból 2018) A kapitalizmus vívmánya veszélyezteti a kapitalizmus lényegét? Az elmúlt pár évtized kétségtelenül egyik legnagyobb vívmánya a tőkepiacokon az ETF-ek, azaz a tőzsdén jegyzett…
Olvasóink kérdezték, válaszolunk – Régiós piacok 2022. 07. 11. Cser Tamás (Lombard) Mit gondol a HOLD Alapkezelő a török, görög, lengyel és román befektetési piacokról? Törökország “Miután a török piac a 2016-os puccs óta nem szexi, ezért…
Olvasóink kérdezték, válaszolunk – Európai bankok és amerikai részvények 2022. 07. 07. HOLDBLOG A nagy államadósságok miatt veszélybe kerülhet ismét az eurózóna? Milyen hatása lehet az erősödő inflációnak az európai bankok teljesítményére? Befektetőként érdemes ezekre a papírokra figyelni?…
A WYSIATI csapdájában 2022. 07. 05. Cser Tamás (Lombard) Csak az létezik, amit látunk? Ha az egyes befektetési eszközök jövőbeli hozamkilátásaira tekintünk, könnyen juthatunk arra a konklúzióra, hogy a hozam reményében kockázatot kell vállalnunk,…
Orosz aranybányák az embargó árnyékában 2022. 07. 04. Maróti Ádám Az orosz aranyra vonatkozó nyugati importtilalom bejelentését követően nem lehetett érdemi piaci reakciót tapasztalni a nemesfém árfolyamában. Ez jól mutatja az intézkedés mérsékelt hatását a…
Olvasóink kérdezték, válaszolunk – Arany és pénznyomtatás 2022. 07. 04. Ifkovics Ábrahám “Miért nem megy napjainkban még feljebb az arany, ilyen inflációs környezetben?” Az arany ára függ az aktuális inflációtól, azonban a kapcsolat nem lineáris. A világpiacokon…
Szembeszélben ingatlanozni sem könnyű 2022. 07. 01. Orosz Gergő (Szántóvető) Tudom ez a cím kevésbe kattintásvadász, mint a témában született két közelmúltbeli írás a Telexen. Korábban kollégám fejtette ki véleményét a budapesti lakáspiaci befektetésekről, mint…
Olvasóink kérdezték, válaszolunk – Globális infláció 2022. 06. 30. HOLDBLOG “2008-ban telenyomták a gazdaságokat pénzzel. Mindenki azt mondta – ti is –, hogy ebből jelentős infláció lesz, de ez nem következett be. Sőt egy újabb…
Ingatlan?! Ne! 2022. 06. 30. HOLDBLOG Kollegánk, Balásy Zsolt (újra mikrofonnal a kezében!) nyilvánvalóan “Az ember, aki megjósolta az ingatlanpiac tetejét” szeretne lenni. Mondjuk elég sok határozott jele van a tetőzésnek, úgyhogy nem nagy dicsőség,…
Az új “szentháromság” 2022. 06. 29. Sziklai Zsolt (Youngtimer) A 2008-09-es gazdasági világválság óta – minimális megszakításokkal – egy nagyon egyértelmű “szentháromság” rajzolódott ki a tőkepiaci befektetések világában. Hosszú, csak passzív, növekedés – ez…