A dollár bölcsessége 2022. 05. 25. Zentai Péter (Zentuccio) Nem először és sejthetően nem utoljára, manapság a geopolitika alakulása határozza meg a dollár „bivalyerejét”. Jó az a világnak, ha erős a zöldhasú? A gangon…
Tizenegy évig bírta az ausztrál jegybank 2022. 05. 04. Csonka Attila Kamatemelés nélkül. Most, alig három héttel a választások előtt, mégis rákényszerült a lépésre. Ausztráliát sem kíméli az infláció. Az ausztrál jegybank (Australian Reserve Bank –…
Egy monetáris politikai kísérlet története 2022. 04. 28. Vendégszerző A világ nagy központi bankjai sorban oldják fel monetáris politikai lazításaikat és kezdik meg a szigorítást. Van viszont egy jelentős gazdaság, ahol ez nem figyelhető…
Káosz a gázpicon 2022. 04. 27. HOLDBLOG A Gazprom bejelentette, hogy fizetés hiányában leállítja a lengyel és bolgár gázexportját. Az új szerződések értelmében rubelben kellene fizetni az orosz energiahordozóért. Az orosz állami…
A Fed leszámol az ingyenpénz korszakával? 2022. 04. 07. Vakmajom Emelkednek az amerikai kötvényhozamok, mint a talajvíz – írta meg Vakmajom, aki szerint ennek hatásai globálisan mindenhol érezhetőek lesznek, mert az amerikai kamatszint olyan, mint…
Orosz jegybank válság-üzemmódban 2022. 04. 01. Maróti Ádám Az orosz-ukrán háború és az erre érkező nyugati szankciók hatására az orosz jegybanknak (CBR) az elmúlt egy hónapban válság-üzemódba kellett kapcsolnia. Ezen időszak alatt a…
Az euró a védelem az infláció ellen? 2022. 03. 08. Vakmajom Horvátország rohamléptekkel halad a közös uniós deviza jövő év elejére időzített bevezetése felé. Vakmajom szerint nem véletlen, hogy a kuna árfolyama a mostani viharok közepette…
Félholdat féláron – Szakadék felé száguld Törökország 2022. 02. 10. Csonka Attila Miközben az 50 százalékot súrolja a török infláció, Erdogan elnök lassan kifogy a gazdasági vezetőknek küldhető selyemzsinórokból. Elkerekedett szemekkel írom le: januárban Törökországban 48,69 százalékra…
Franciaország gyarmati múltja, jelene és jövője 2022. 01. 20. Kiss József (Lovasember) Nemrég olvastam, hogy van tizennégy afrikai ország, ahol a devizatartalék 85 százalékát kötelező a Francia Nemzeti Bankban tartani. Ha szükségük lenne ezeknek az országoknak a…
Horvátország utolsó évét kezdi a kunával 2022. 01. 05. Vakmajom 2023-ban jön az euró, már év közben két pénznemben lesznek kiírva az árak, hogy az átmenet egyrészt zökkenőmentes legyen, másrészt a fogyasztók ellenőrizni tudják, hogy…
Olvasóink kérdezték, válaszolunk – Forint és más devizák 2021. 08. 19. HOLDBLOG A forint árfolyama Mint általában, a legutóbbi rendezvényünkön is a forint árfolyamával kapcsolatban érkezett a legtöbb ügyfélkérdés. Merre tart az EURHUF árfolyam? Mitől függ a…
A világpénz privilégiuma 2021. 06. 08. Ifkovics Ábrahám A pénz kialakulása óta általában létezett egy szélesebb körben használt és elfogadott fizetőeszköz. Eredetileg a nemesfémek töltötték be ezt a szerepet, majd a nemesfémekre szóló…
Forintgyengítés = euroizáció 2021. 03. 25. Zsiday Viktor (Citadella) A folytonos forintgyengítés szinte a hazai gazdaságpolitika része lett, aminek van egyfajta logikája: afféle ázsiai modellt másolva, alulértékelt devizával, alacsony kamatokkal és támogatott hitelekkel próbálunk…
Még nem drámai a helyzet a kötvénypiacon, de az MNB válaszúthoz érhet 370 feletti eurónál 2021. 03. 17. HOLDBLOG Az amerikai gazdaság idén várható nominális növekedése alapján a jelenlegi 1,6 százalékos tízéves hozamszint egyáltalán nem drámai – mondta a Portfolionak Móricz Dániel, a Hold…
A „cash”-nek annyi! 2021. 03. 08. Zentai Péter (Zentuccio) Túlzás nélkül, drámai változásokat generál a negatív kamat a globális pénzvilágban. Hosszabb távon – feltéve, hogy a némelyek által prognosztizált nagy infláció elmarad – a…
Milyen legyen az új 5 forintos? (Szavazz az MNB kérdőívében!) 2021. 02. 03. comment Idén augusztus 1-jén ünnepeljük a forint bevezetésének 75. évfordulóját. Fizetőeszközünk bevezetésének 75. évfordulója alkalmából különleges 5 forintos forgalmi érme emlékváltozatokat tervez kibocsátani az MNB 2021….
Pénznyomtatás = Pénzbőség? 2021. 01. 22. Apponyi A vagyonos magyar magánbefektetők között is felütötte fejét az inflációs félelem. Egyre több olyan kérdéssel találkozunk, amely a pénznyomtatás és a pénz értékvesztése miatti aggodalmakból…
Világgazdaság föl, dollár le! 2020. 11. 10. Zentai Péter (Zentuccio) Óhatatlanul új, pezsgő, ugyanakkor az eddiginél sokkalta kiszámíthatóbb befektetési környezetre számít a tőkepiaci szereplők többsége. Ennek megfelelően ajánlja vételre a „zöld orientáltságú” hatalmas világgazdasági újrakezdéshez…
Egy kiló arany 13000 forintért? 2020. 10. 30. Szabó László (Nyugdijas) A papírpénzek szomorú sorsa – egy történelemi visszatekintés a gyengülő forint árnyékában A gyengülő forintról és talán a közelgő Halottak napjáról villant belém, hogy valójában…
Miért gyenge a forint? Mi kell az erősebb forinthoz és a jó kolbászhoz? 2020. 09. 22. Szabó László (Nyugdijas) A devizaárfolyamok és a kolbásztöltés Napjaink politikai híreiben nagyon mennek a kolbászos hasonlatok, ezért én is ezt a népszerű húskészítményt hívom segítségül: A devizaárfolyamok változása…
Dollár vs euró 2020. 08. 05. Zentai Péter (Zentuccio) (egyik se jobb a másiknál) Önmaga alatt vágja a fát mind Amerika, mind Európa, ha hagyja, hogy értelmetlen globális, részben öncélú spekulációs harc színterévé váljanak…
Indul a dollár medve? 2020. 07. 19. Zsiday Viktor (Citadella) Az elmúlt évek alapvető trendje volt, hogy bár a dollárt mindenki drágának tartotta, és utálta, ám ennek ellenére az szép lassan erősödött. Ennek az oka…
Az euró előretörése 2020. 07. 15. Vakmajom Bulgária és Horvátország belépett az euró előszobájába. Az euró terjedése nem áll le és eddig egyetlen ország sem lépett ki az eurózónából, amelyik bevezette. Forrás: Vakmajom…
Euródollár – 3. rész 2020. 07. 15. Solymos Márton (willy fog) A köznyelv, de sokszor még a szakirodalom is előszeretettel okolta a sub-prime, azaz a másodrendű jelzáloghiteleket a válság súlyossága miatt. Habár szerepük koránt sem alábecsülendő,…
Olvasóink kérdezték, válaszolunk – Forint, euró vagy dollár? 2020. 07. 13. HOLDBLOG Az alapelvünk, hogy alapvetően abban a devizanemben érdemes tartani a megtakarításaink jelentősebb részét, amelyik devizanemben a későbbiekben a kiadásaink felmerülnek (a megtakarítás célja függvényében). Így…
Euródollár – 2. rész 2020. 06. 19. Solymos Márton (willy fog) Az előző részben azt vizsgáltuk meg, hogy mit is nevezünk euródollárnak, milyen történelmi mérföldkövek formálták a kialakulását, és hogy hogyan került előállításra. Az előző részből…