Van egy lényeges tanulság, amit a húsz évvel ezelőtti internetbuborék hagyott maga után, és véleményem szerint a mostani technológiai részvények szárnyalásához hasznos belegondolnunk. Két évtizeddel ezelőtt intelligens befektetők sora gondolta az alábbiakat:
- az internet a jövő meghatározó technológiája
- pár év múlva mindenki használni fogja
- a világ legnagyobb vállalatainak jelentős része az internettel fog foglalkozni
Igazuk lett? Igen. Mégsem azokba a vállalatokba fektettek, amelyek ma az internet meghatározó szolgáltatói? Sajnos nem. 2000-ben még nem is tudta volna a tőzsdén senki a pénzét olyan sikersztorikba fektetni, mint a Google (és benne a YouTube), Facebook (és benne az Instagram), Netflix, Booking.com, Spotify, Airbnb, Zoom, stb. Ezek a cégek nem léteztek, vagy legalábbis még csak egy garázsban ötleteltek róluk. A felsoroltak közül a Google ment a legrégebben tőzsdére, 2004-ben. Az Amazon már létezett ugyan, de nem emelkedett ki a sok másik cég közül. 2000-ben a Nasdaq 100 technológiai index legnagyobb 10 vállalata az alábbiak voltak:


forrás: etfdb.com
Léteznek ugyan ma is, de nem tőzsdei sztárok. Az egyetlen közülük a Microsoft, amely ma is ott van ezen a top 10-es listán. Tehát, amikor kétkedve nézem az idei szárnyalást, akkor nem azt kérdőjelezem meg, hogy az alábbi állítások igazak-e:
- az elektromos autózás a jövő
- online meetingekkel fognak működni munkahelyek
- a video streaming le fogja győzni a hagyományos tv-t
- a blokklánc technológia a titkosítások alapja lesz
- az internetes vásárlás a mindennapjaink részévé válik
- több adatot fogunk felhőben tárolni a helyi szerverek helyett
Ezek az állítások valószínűleg mind igaznak bizonyulnak majd. De vajon húsz év múlva a ma ismert vállalatok fognak óriási profitot keresni belőlük? Hát…