Eurostat demográfia: na ezért kell a (kontrollált) bevándorlás az EU-nak, mint egy falat kenyér, még a legszaporább tagállamokban sem elég a reprodukcióhoz a születésszám. Durván kalkulálva néhány tízmillió, 5-10% bevándorlóra biztos szükség lesz a következő évtizedekben, hogy az 500 milliós összlakosság enyhén növekedni tudjon, a növekedésre azért van szükség, mert egyre több idős lesz, tehát ugyanakkora lakosságszám mellett kevesebb lesz az aktív korú.

Az időskori aktivitás persze egyúttal ki fog tolódni, bőven lesznek az EU-tagállamokban 70-es, sőt akár 80-as éveikben is igen aktívak, persze főleg ott, ahol magas az időskorban (65 év fölött) várható élettartam. Itt azért látszik a déli paradoxon, nem feltételenül a leggazdagabb tagállamokban lehet tovább élni, a jó kaja és a napsütés azért sokat hozzátesz az életkilátásokhoz. (Magyar adat brutálisan rossz.)

Meg persze a mozgás. Ezt a minap Párizsban lőttem, elegáns, jó 50-es hölgyek az utcán, kezükben gördeszka meg roller. Mikor lehet ilyet látni Pesten? (Nem pénzkérdés, hanem mentalitásbeli.)

—
Van egy kis cikk a CNBC-n arról, hogy néhány sztárközgazdász miért támogat szélsőbaloldali/kommunista gazdaságpolitikát, mint amilyen a Szirizáé vagy a Podemosé. A magyarázat profán, lehet, hogy van mögötte személyes meggyőződés, de, tisztelet a kivételnek, meg is vannak véve, lásd:
„U.S. economist James Galbraith—who from February to July was an advisor to ex-Greek Finance Minister Varoufakis and a consultant to former Prime Minister Tsipras.”
avagy:
„Piketty will work with the left-wing party on developing policies to combat inequality and on measures to democratize the euro zone,” Podemos said in a statement on Monday.”
—
AAPL eurobondot bocsát ki: az euró egyre inkább finanszírozó eszköz lesz, ezért majd a jövőben jellemző lehet, hogy risk off módban erősödni fog, ami ugye fáj az euróból pozíciókat felvetteknek.
—
Egy kis portugál város külön kéri a kormánytól a menekülteket, mert munkaerőhiánnyal küzdenek.