Infláció - alapkamat - munkanélküliség

A sajtóban sokszor olvashatunk a jegybanki alapkamatról, váratlan emelésekről, negatív kamatkörnyezetről, de nagyon ritkán találkozunk befogadható magyarázattal arról, hogy ennek miért és milyen csatornákon keresztül van hatása a gazdaságra.

A sajtóban sokszor olvashatunk a jegybanki alapkamatról, váratlan emelésekről, negatív kamatkörnyezetről, de nagyon ritkán találkozunk befogadható magyarázattal arról, hogy ennek miért és milyen csatornákon keresztül van hatása a gazdaságra.

KÉTSZINTŰ BANKRENDSZER

Az alapkamatot a jegybank határozza meg, de értéke a kereskedelmi bankokon

keresztül a lakosság által elérhető betéti- és hitelkamatokra is hatással van

JEGYBANK

  • kezeli a kereskedelmi bankok betéteit
  • hitelt nyújt a bankoknak
  • pl. MNB, Fed, EKB

KERESKEDELMI BANKOK

  • kezelik a lakosság betéteit
  • hitelt nyújt számukra
  • pl. OTP, K&H, Erste

KÉTSZINTŰ BANKRENDSZER

Az alapkamatot a jegybank határozza meg, de értéke a kereskedelmi bankokon

keresztül a lakosság által elérhető betéti- és hitelkamatokra is hatással van

JEGYBANK

Kezeli a kereskedelmi bankok betéteit és hitelt nyújt nekik (pl. MNB, Fed, EKB)

KERESKEDELMI BANKOK

Kezelik a lakosság betéteit, hitelt nyújtanak számukra (pl. OTP, K&H, Erste)

NÉZZÜNK MÉLYEBBRE!

A jegybanki alapkamat tehát hatással van a kereskedelmi bankok által kínált kamatokra, de nézzük meg, hogyan függ ez össze az infláció és a munkanélküliség mértékével!

Alacsony kamatkörnyezet

Ha egy jegybank csökkenti az alapkamatot, akkor kevesebb pénzt fizet a kereskedelmi bankoknak a nála elhelyezett betétekért, valamint alacsonyabb kamatlábon nyújt hitelt nekik. Ez arra ösztönzi a bankokat, hogy olcsón hitelt vegyenek fel a jegybanktól, és azt valamivel magasabb kamattal tovább hitelezzék a gazdasági szereplőknek. Mivel jó feltételekkel alacsony kamatra lehet hitelt felvenni, a vállalkozások megvalósítanak olyan beruházásokat is, amelyek az alacsony megtérülésük miatt más pénzügyi körülmények között nem valósítottak volna meg. Ezekhez a beruházásokhoz munkaerőre van szükség, így a munkanélküliség lecsökken, a gazdasági aktivitás felpörög. Az alacsony alapkamat az árfolyamra negatív hatással van, a forint leértékelődik, így az exportáló vállalatok akiknek külföldi valutában van a bevételük, több forintot kapnak, ha átváltják a devizájukat, tehát az alacsony kamatkörnyezet export ösztönző is.

Az alacsony kamatkörnyezet tehát jó a gazdaságnak, miért kell kamatot emelni? A laza hitelfeltételeknek köszönhetően sok olyan beruházás és hitelfelvétel is megvalósul ami hosszú távon nem térül meg. Ha azonban a felpörgő gazdasági aktivitás, a pénzbőség nem produktív beruházásokban és innovációban csapódik le, akkor beindul az infláció. Hiszen ha a gazdaságban több pénz van ugyan annyi termékre, akkor elengedhetetlen, hogy beinduljon az áremelkedés. Az árfolyamhatáson keresztül pedig a gyenge forint az import termékeknek is növeli az árát. A legfontosabb importtermék pedig az energia és a benzin, ezeknek az emelkedő ára beépül szinte minden termék árába. Az elszabaduló infláció pedig destabilizálja a gazdaságot, ennek letörése kiemelt gazdaságpolitikai feladat, aminek a legjobb eszköze az alapkamat emelése.

Magas kamatkörnyezet

Ha egy jegybank növeli az alapkamatot, a fent felsorolt hatásoknak az ellenkezője valósul meg. A kereskedelmi bankok magasabb kamatra tudják elhelyezni a pénzüket a jegybanknál. A hitelezési aktivitás ezért lecsökken, a gazdaságból "kiszivattyúzzák" a pénzt, az alacsony hozamú beruházások nem valósulnak meg, hiszen kamat a beruházások elhalasztása, és a lassuló gazdasági aktivitás hatására a vállalatok elbocsátják az alacsony hozzáadott értékű munkavállalókat, így nő a munkanélküliség. Az árfolyamhatáson keresztül felértékelődik a hazai deviza, ami által az exportáló vállalatok kevesebb forintra tudják átváltani a külföldi devizában kapott bevételeiket.

A lassuló gazdasági aktivitás és a romló kilátásoknak köszönhetően az emberek elhalasztják a fogyasztásaikat, az inflációs nyomás csökken, a nem megtérülő beruházások és rossz hitelek bedőlnek, megtisztul a gazdaság. Az árfolyamhatáson keresztül az erősödő forint miatt relatív olcsóbbak lesznek az importált termékek.