A CFA (Chartered Financial Analyst) egy nemzetközileg elismert, pénzügyi és befektetési területen dolgozók számára nagy presztízst jelentő, 3 vizsga teljesítése után megszerezhető minősítés, magyarra fordítva: Okleveles Pénzügyi Elemző vagy Okleveles Befektetési Szakértő.
CFA program és vizsgák
A CFA egy 1963 óta létező, nemzetközileg elismert szakmai minősítés, amelyet a CFA Intézet bocsájt ki, és célja, hogy egyes befektetők tapasztalatáról és hozzáértéséről adjon tanúbizonyosságot. Mivel csak kevesen szerzik meg, az oklevél nagy presztízzsel bír a befektetési területen dolgozók körében. Jelenleg körülbelül 170 ezer CFA oklevéltulajdonos van világszerte.
A CFA-hoz hasonló diplomák még a CIIA és az EFFAS.
A program elkezdéséhez szükséges előzetes követelmények:
- alapszakos diploma (már végzős alapszakos hallgatók is elkezdhetik a programot, viszont a második vizsgához már szükséges az egyetemi végzés)
- legalább 4 év befektetési tapasztalat
- nemzetközi útlevél (mivel nem minden országban van lehetőség letenni a vizsgákat)
- szakmai magatartással, etikus viselkedéssel kapcsolatos kritériumoknak való megfelelés
- CFA Intézettel rendelkező országban való lakhely (a CFA Intézet egy nonprofit szervezet, mely 151 országban van jelen).
Ha a jelölt az előzetes követelményeknek megfelelt, akkor jogosult a CFA minősítés megszerzésére. Ehhez 3 vizsgán kell helytállnia, amelyek teljesítéséhez alapos közgazdaságtani, számviteli, pénzügyi, elemzési és etikai ismeretekre van szükség. Mivel csak kevesen teljesítik mind a 3 vizsgát, ez az egyik legelismertebb bizonyítvány a pénzügyi területen dolgozók számára. Az első vizsga teljesítésére évente kétszer, júniusban és decemberben, míg a második és harmadik vizsga teljesítésére csak júniusban van lehetőség. A vizsgákat akárhányszor meg lehet ismételni. A vizsgák nehézségi fokát nagyon jól jelzi, hogy 1963 és 2016 között 1,3 millió jelölt jelentkezett az első vizsgára, azonban közülük csak 200 ezer fő teljesítette a harmadik vizsgát is. Ez mindössze 15 százalékos teljesítési arányt jelent, amely ráadásul az utóbbi években csökkenő tendenciát mutat. Az egyes vizsgákra való felkészülési időt 300 órára becslik, és a sikeresen teljesítők aránya még így is vizsgánként 50% alatt van.
Az első szintű vizsga
- Minden évben kétszer, júniusban és decemberben van lehetőség letenni.
- A teljesítéshez 10 különböző terület ismereteire van szükség (és ezáltal egy alapvető tudást vizsgál): etikai és szakmai elvárások, kvantitatív módszerek, közgazdaságtan, pénzügyi beszámolás és elemzés, vállalati pénzügyek, tőkebefektetések, kötvények, derivatívák, alternatív befektetések, portfólió menedzsment és magántőke-kezelés.
- A vizsga 240 feleletválasztós kérdést tartalmaz, melyek megválaszolására 6 óra áll rendelkezésre.
A második szintű vizsga
- Évente, júniusban van lehetőség letenni.
- A befektetési eszközök alkalmazásán, pénzügyi beszámolókon és elemzésen van a hangsúly.
- 21 mini esettanulmányt kell megoldani, mindegyikhez 6 feleletválasztós kérdés tartozik, 6 óra kitöltési idővel.
A harmadik szintű vizsga
- Évente, júniusban van lehetőség letenni.
- Magántőke-kezelésre és portfólió menedzsmentre fókuszál, melyekhez szükséges a különböző elméleti hátterek és elemzési eszközök szintetizálása.
- 8-12 többrészes, strukturált esszékérdést és 10 feleletválasztós kérdést tartalmaz, és szintén 6 óra van rá.
Költségek
- az első vizsga előtt egy egyszeri beiratkozási díj és a vizsga regisztrációs díja
- a második és a harmadik vizsga előtt a vizsgák regisztrációs díja
- könyvek, oktatási anyagok, felkészítők
- az időköltség: a becslések szerint legalább 300 óra felkészülési idő minden vizsgára
A 3 sikeres vizsga után a jelöltnek a CFA Intézet hivatalos tagjává kell válnia, amely éves tagdíjfizetési kötelezettséggel jár, és ezen felül szintén évente alá kell írnia a CFA Intézet etikai kódexét.