Az FCFF az angol Free Cash Flow to Firm kifejezés rövidítése, ami egy vállalat által termelt szabad pénzáram azon része, amely az üzleti tevékenység során felmerülő költségek levonása után kifizetésre kerülhet a vállalat számára a tőkét biztosító összes befektetőnek.
Vagyis az FCFF nem más, mint a teljes vállalati szabad pénzáram. A FCFF-re gyakran hivatkoznak FCF-ként is, ami Free Cash Flow kifejezés rövidítése. A diszkontált cashflow (DCF) modellben a legtöbb esetben az FCFF értéke szerepel a vállalatértékelés során.
A pénzáramok típusai
A cash flow-k, vagyis pénzáramok az üzleti tevékenység során felmerülő pénzmozgások értékét fejezik ki. A vállalatok mérlegeiben és eredménykimutatásaiban elszámolt bevételek és ráfordítások nem feltétlen járnak pénzmozgással. A cash flow mérőszámok viszont kizárólag azokra a tevékenységekre fókuszálnak, amelyek pénz be- vagy kiáramlással járnak.
A pénzáramok a vállalkozás pénzügyi helyzetéről nyújtanak információt. Megmutatják, hogy a vállalatok működési, befektetési és pénzügyi tevékenysége mennyi készpénzt termel vagy emészt fel az adott időszakban. A cash flow-k a pénzállomány változásáról nyújtanak információt. Negatív cash flow esetén előfordulhat, hogy a vállalkozásnak pótlólagos forrásokat kell bevonnia, hogy ki tudja fizetni a számláit és egyéb tartozásait.
Az pénzáramok között a következő kategóriákat különböztethetjük meg:
- működési cash flow: működés során keletkező és felhasznált pénzmozgás összege
- befektetési cash flow: a vállalat befektetési és beruházási tevékenysége során történő pénzállomány változás
- pénzügyi cash flow: a pénzügyi tevékenység során jelentkező pénzáramlások
- szabad cash flow: a működési, befektetési és pénzügyi folyamatok után fentmaradó, a vállalat által szabadon felhasználható pénzállomány értéke
A szabad pénzáramláson belül megkülönböztethető még az FCFF, ami teljes vállalati szabad pénzáramlás értéke és az FCFE, ami pedig kizárólag a vállalat tulajdonosai felé áramló, szabadon felhasználható pénzállomány értéke.
Az FCFF számítása
Az FCFF úgy is megkapható, ha az adózás utáni működési profitot kiigazítjuk a pénzmozgással nem járó bevételekkel és költségekkel, majd ebből kivonjuk a működés során eszközölt tárgyi- és forgóeszköz beruházásokat. Az FCFE-vel ellentétben, az FCFF-ből nem kerülnek kiszűrésre az idegen tőkéhez kapcsolódó pénzáramlások, mint például az adósságszolgálat.

Használata
Az FCFF egy vállalat működésének és a vállalati részvények árfolyamának fontos indikátora. A vállalat által kibocsátott értékpapírokban a vállalat jövőbeli pénztermelő képességét árazzák be a befektetők, amit pedig a befektetők által elérhető vállalati szabad pénzáramok határoznak meg. Minél nagyobb egy vállalat által termelt szabad pénzáram a befektetők annál nagyobb hozamhoz tudnak jutni.
Az mutató felhasználható a diszkontált cash flow modellben is. A DCF modell lényege, hogy a vállalat által termelt jövőbeni pénzáramlások időértékének figyelembevételével meghatározza a vállalat jelenértékét. A pénzáramlások azért lényegesek, mert segítségükkel értékelhető a vállalatok jövedelemtermelő képessége. A befektetők így könnyben eldönthetik, hogy a becslések alapján megéri-e ma nekik pénzt invesztálni a vállalkozásba az alternatív befektetések helyett.