A lakás-előtakarékosság egy lakásfinanszírozási lehetőség, melynek lényege, hogy azok, akik a jövőben lakást szeretnének vásárolni, egy megtakarítási számlán hónapról hónapra, vagy akár egy egyszeri nagyobb összegű befizetéssel félretehetik a pénzünket, cserébe pedig kamatot kapnak az adott pénzintézettől.
A lakás-előtakarékossági szerződések időtartama 4-10 évre terjed ki. Az összegyűjtött összeg mellé lakáscélú hitelt, lakáskölcsön is igényelhető. A lakás-előtakarékossági szerződéssel megtakarított összeg csak lakáscélra fordítható (bizonyos kivételektől eltekintve).
Lakáscélú felhasználásnak számít a
- lakótelek vásárlása,
- lakás, családi ház vagy tanyai lakóingatlan vásárlása, építése, cseréje,
- lakáshasználati vagy bérleti jog vásárlása,
- pénzügyi lízingbe vétel,
- haszonélvezeti jog
- valamint épületek bővítése és felújítása.
Lakás-előtakarékossági szerződést magánszemélyek, társasházak és lakásszövetkezetek köthetnek. Az utóbbi két esetben a közös tulajdonban lévő épületrészek felújítása céljából lehet szerződést kötni.
A lakás-előtakarékossági szerződések kapcsán az alábbi költségek merülnek, merülhetnek fel:
- számlanyitási díj
- számlavezetési díj
- szerződésmódosítási díj
- szüneteltetési díj
- lakáskölcsönre kezelési díj
- egyéb költségek, melyeket a lakás-takarékpénztár csak az ügyfél által igénybe vett szolgáltatások után számíthat fel
Viszont a kamatadó megfizetésére nincs kötelezettség a lakás-előtakarékossági megtakarítások után.
Lakás-előtakarékossági szerződés módosítása
Az eredeti megtakarítási idő módosítható. Hosszabbítani maximum 10 évre, rövidíteni pedig legfeljebb 4 évre lehetséges. A módosítás következtében változni fog a szerződéses összeg, valamint egyéb, egyösszegű díjakkal is számolnunk kell, mint például a módosítási díjjal vagy a szerződéses összeg emelésével járó számlanyitási díjkülönbözettel.
A havi befizetések összegét is lehet növelni, viszont csökkenteni nem. A szerződésben meghatározott betéti kamat és hitelkamat mértéke nem módosítható. Ha valaki nem tudja fizetni a szerződésben meghatározott betétösszeget, lehetősége van a szerződés szüneteltetésére vagy felmondására.
Kedvezményezett
Lakás-előtakarékossági szerződésben lehetőség van kedvezményezettet megjelölni. Ez azt jelenti, hogy a megtakarítás időtartama alatt a szerződő fél, az előtakarékoskodó rendelkezik a betéttel és a kapott kamatokkal, viszont a szerződéses összeg kifizetésétől kezdve, illetve a betét lakáscélú felhasználása esetén már a kedvezményezettet illeti a betét, a kamatok és a lakáskölcsön felhasználási joga is.
Lakás-előtakarékossági szerződés szabadcélú felhasználása
A betétszámlán elhelyezett összeg bizonyos feltételek mellett nem csak lakáscélra, hanem szabadon is felhasználható. Ha a megtakarítás ideje elérte a 4 évet, és a kedvezményezett kölcsönkérelmét a lakás-takarékpénztár elutasította, mert a kedvezményezett vagy a házastársa elhalálozott, legalább 1 évre munkanélkülivé vált, munkaképességét 67 százalékban elvesztette, vagy legalább 50% feletti egészségkárosodást szenvedett és nem várható, hogy állapota javuljon. A 8 éves megtakarítási idejű szerződéseket csak lakáscélra lehet igénybe venni.
Az előtakarékoskodó elhalálozása esetén a szerződésben meghatározott kedvezményezett vagy az örökös léphet a szerződő fél helyébe.
A lakás-takarékpénztárak szerepe
Lakás-előtakarékossági szerződést csak lakás-takarékpénztárakkal (lakástakarékpénztári funkciót is ellátó szakosított hitelintézetekkel, például bankokkal, biztosítókkal) lehet kötni. Magyarországon az alábbi szereplők kínálnak lakás-előtakarékossági szolgáltatást:
- OTP
- Erste
- Fundamenta
- Aegon.
2018-ban az állam úgy határozott, hogy a lakás-előtakarékossági megtakarítások után nem nyújt támogatást, azaz a lakás-előtakarékosság egy államilag nem támogatott finanszírozási formává vált. A lakás-támogatást egybevonták a gyerekvállalásra motiváló intézkedésekkel, és így a lakás-előtakarékossági támogatást a CSOK váltotta fel.