TOVÁBBI RÉSZLETEK
TOVÁBBI RÉSZLETEK
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Quisque finibus commodo nibh, ut elementum velit sollicitudin at. Donec suscipit commodo risus. Nunc vel orci eget ligula elementum consequat. Fusce velit erat, convallis scelerisque aliquet ut, facilisis egestas tellus. Quisque sit amet sapien placerat, ultricies sapien ut, vestibulum ex.
A Tartós Befektetési Számla, rövidebb nevén TBSZ, egy a pénzügyi szolgáltatóknál, magánszemélyek számára elérhető konstrukció, ami legalább 25.000 forint kezdőtőkével indítható. A számlára befizetni csak a megnyitás évében van lehetőség. A konstrukció előnye, hogy hosszabb távú, 3-5 éves befektetési időtáv esetén a befektetések árfolyamnyeresége, kamata, illetve egyéb kifizetései mentesülnek a személyi jövedelemadó (SZJA) terhe alól, amely jelenleg 15% Magyarországon.
Tartós Befektetési Számlára vásárolhatunk részvényt, kötvényt, befektetési jegyeket, állampapírokat, tőzsdén kereskedett alapokat (ETF), illetve származtatott és deviza ügyleteket is. A TBSZ megnyitásának éve az úgy nevezett nulladik vagy gyűjtőév. A gyűjtőév során van lehetőségünk tőke befizetésére számlánkra. Az egyetlen megkötés, hogy a számla kezdeti aktiválásához legalább 25.000 forintnak megfelelő pénzösszeget kell elhelyeznünk a számlán. Ezen felül tetszőleges összeg befizethető. Értékpapírokat más számlákról nincs módunk átvezetni rá. A gyűjtőév során a számlán lévő összeg szabadon növelhető. A gyűjtőév mindig az adott naptári év december 31-én zárul.
A gyűjtőév lezárásával veszi kezdetét az első hároméves periódus. Ez idő alatt is lehetőségünk van pénzt kivenni a számlánkról, azonban ez a számla megszűnését vonja maga után. Amennyiben ebben a hároméves periódusban szeretnénk pénzünkhöz vagy annak egy részéhez jutni, úgy a befektetésünkből származó jövedelmet – árfolyamnyereségeket vagy kifizetéseket - be kell vallanunk és azt a mindenkori személyi jövedelemadó fogja terhelni. Ilyen esetben pusztán azt az adót kell megfizetnünk, amit amúgy is kötelesek lennénk a konstrukción kívül.
A harmadik lekötési év végével lehetőségünk nyílik pénz felvételére a számláról, úgy, hogy a tőkekivonás ne járjon a számla megszűnésével. Az egyetlen feltétel, hogy legalább 25.000 forintnyi összeget bent kell hagynunk. Az ekkor kivont összeget már csak 10 százalékos személyi jövedelemadó terheli. Lehetőségünk van a teljes összeg felvételére is, szintén 10 százalékos adókulcs mellett, azonban ilyenkor a számla megszűnik.
A negyedik és ötödik év során hasonló feltételek mellett működik a számlánk, mint az első három évben, kivéve, hogy ha ebben az időszakban akarjuk feltörni megtakarításunk, úgy már csak a kedvezményes 10 százalékos adókulcs érvényes. Az ötödik év végével a számláról a tőke és a nyereség szabadon, adómentesen kiutalható.
Számszerűsítve, így az első három évben pénzügyileg nem kockáztatunk a konstrukcióval, 1.000.000 forint nyereség esetén mindkét esetben 150.000 forint adó fogja terheli az így keletkezett jövedelmünket. A negyedik és ötödik évben, amennyiben a számla megszűntetéséről döntünk – az elméleti 1.000.000 forintos nyereségünket már csak 100.000 forint adó terheli, így nettó jövedelmünk 850.000 forintól 900.000 forintra növekszik. A konstrukció lejártával nyereségünk adómentesen hozzáférhető, így nettó jövedelmünk 1.000.000 forintra növekszik a konstrukció nélküli 850.000 forintról.
Miután az első években is csak a számla feltörése esetén kell adót fizetnünk a számlán keletkezett jövedelmünk után, ha a futamidő alatt végig benntartjuk megtakarításunk, úgy a bruttó összegre is tudunk kamatos kamatot keresni, így a TBSZ számla előnye minden évben exponenciálisan nő. Ugyanakkor előre nem látható kiadás esetén sem ér minket elméleti veszteség, az összeg hozzáférhető.
Ez is érdekelheti: